Dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach w dniu 24 stycznia 2018r. o godzinie 14.53 otrzymał informację o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Zagórzany.

Na miejsce pożaru zadysponowane zostały zastępy z JRG w Gorlicach, grupa operacyjna z KP PSP w Gorlicach oraz strażacy z pobliskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gdy na miejsce dotarli pierwsi strażacy, stwierdzili, że pożarem objęta była w całości część gospodarcza, ogień i dym wydostawały się na więźbę dachową nad częścią mieszkalną budynku. Płomienie, bardzo wysoka temperatura oraz drewniana konstrukcja budynku powodowały, że pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał.

Strażacy podczas rozpoznania ustalili, że wewnątrz budynku nie przebywają żadne osoby. Wszystkie osoby (dwie osoby dorosłe i troje dzieci) opuściły budynek przed przybyciem zastępów ratowniczych. Właściciele poinformowali KDR, iż w budynku znajdują się uwięzione zwierzęta (psy i koty) oraz dwie butle 11kg z LPG.

Strażacy zabezpieczyli miejsce akcji, odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku, podali dwa prądy wody, jeden w natarciu na część gospodarczą i jeden w obronie na dach części mieszkalnej. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wprowadzili linię gaśniczą do wnętrza, ewakuując uwięzione zwierzęta oraz wynosząc dwie butle z LPG, które schładzano w bezpiecznej odległości od budynku.

Po dotarciu na miejsce kolejnych zastępów KDR przegrupował siły i środki, wprowadzając kolejne dwa prądy wody oraz polecił przeprowadzenie niezbędnych prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji ścian i dachu. Wodę do celów gaśniczych dowożono z oddalonego około 2 km zbiornika p.poż., gdzie zbudowano stanowisko wodne. Równocześnie z wynoszeniem i przelewaniem nadpalonych fragmentów konstrukcji i składowanego drewna opałowego, przeprowadzano ewakuację mienia z części mieszkalnej. Po dokładnej kontroli pogorzeliska przy użyciu kamery termowizyjnej i wykluczeniu zagrożenia, drewnianą powałę nad częścią mieszkalną zabezpieczono plandeką.

Przybyli na miejsce pracownicy GOPS w Gorlicach zabezpieczyli lokum zastępcze oraz transport dla pogorzelców. Utrudnieniem w prowadzeniu działań gaśniczych był utrudniony dojazd do miejsca pożaru częściowo bardzo wąską, stromą, zaśnieżoną śliską drogą z fragmentem drogi leśnej. Z uwagi na tą sytuację KDR zadysponował piaskarkę w celu posypania drogi. Spaleniu uległa część gospodarcza budynku, dach na części mieszkalnej, część wyposażenia oraz drewno opałowe około 10m3.

W działaniach gaśniczych trwających ponad 7 godzin brało udział 64 strażaków i 14 samochodów pożarniczych. Starty oszacowano wstępnie na około 150 tys. zł. a uratowane mienie na blisko 70 tys. zł. Zwarcie instalacji elektrycznej w budynku było prawdopodobną przyczyną pożaru. Wyjaśnieniem okoliczności i dokładnych przyczyn pożaru zajmie się policja.

 

 

 

ILOŚĆ PRZEPROWADZONYCH AKCJI
NA DZIEŃ: 19.02.2019

Pożary            
47
Miejscowe zagrożenia   69
Alarmy fałszywe   4
OGÓŁEM   120

 

 

Copyright © 2018 KP PSP Gorlice.
Wszelkie prawa zastrzeżone!

Kreacja: DM Studio